23. jaanuaril kinnitati valitsuse istungil Eesti raamseisukohad Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika 2028. aastal algava perioodi läbirääkimisteks. Sellega jõudis vahefinišisse põhjalik arutelu- ja kaasamisprotsess, kus osales partnerina ka Eesti LEADER Liit.
Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi kantsler Madis Pärtel tõdes koostööpartneritele saadetud kaaskirjas, et et seisukohad on kompromiss ministeeriumi huvidest, sektori ettepanekutest ja teiste partnerite (näiteks Kliimaministeerium) arvamustest, ning rõhutas, et uue perioodi väljatöötamisel lähtutakse dokumendis olevatest põhimõtetest.
Toome esile kohalike tegevusrühmade jaoks olulisema:
Raamseisukoht 1.15: ÜPP peab kaasa aitama maaelu jätkusuutlikule ja regionaalselt tasakaalustatud arengule, keskendudes maapiirkondade mitmekesisele suure lisandväärtusega majandustegevusele, milleks muu hulgas on oluline digivaldkonna võimaluste kasutuselevõtt. Selle saavutamisel on kesksel kohal kohalikud piirkonnaspetsiifilised strateegiad. Oluline on jätkata kogukondade arendamise toetamist ÜPP raames, näiteks kogukonna juhitud kohaliku arengu sekkumise kaudu.
Seletuskiri täpsustab, et maaelu arengu eesmärke täidavad järgmised sekkumised:
Elujõuliste maapiirkondade erieesmärgi alt rakendatavad sekkumised on eelkõige eesmärgiga toetada mitmekesise struktuuriga ettevõtlust maapiirkonnas, mis pakub hästi tasustatud töökohti ning on suunatud lisandväärtuse suurendamisele. Samuti jätkame varasematest perioodidest tuntud kogukonna juhitud kohaliku arengu sekkumise ehk LEADER meetme rakendamist. LEADER on strateegiakava kohustuslik osa, kus vähemalt 5% EAFRD koguosalusest tuleb reserveerida programmi LEADER jaoks. Eesti kasutab selleks umbes 10% vahendeid, olles EL riikide seas üks suurimaid kohalikesse kogukondadesse panustajaid. Tegemist on alt-üles lähenemisega, kus kohalikus piirkonnas tegutsevad aktiivsed kogukonnad ise määravad, mis on nende jaoks prioriteetne ning missuguseid valdkondi tuleb toetada. Strateegiate fookus on:
- ettevõtluse arendamine, eelkõige uute tasuvate töökohtade ja/või innovaatiliste lahenduste kaudu;
- kohalike kogukondade, elanike ning noorte tulevikuliidrite võimestamine;
- teenuste kättesaadavuse parandamine, sh läbi kogukonnateenuse arendamise;
- keskkonna- ja kliimasõbralike (sh bio- ja ringmajandust propageerivate) lahenduste välja töötamine ja rakendamine;
- maaelu positiivse kuvandi säilitamine ja propageerimine, sh arukate külade edendamine.
Rohkem infot leiad siit.