Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna projektijuht Nele Sõber lausus, et kaitsealadel ja nende mõjupiirkonnas tegutsevad turismiettevõtjad on ametile olulised partnerid, sest puutuvad külalistega vahetult kokku ja annavad edasi Eesti loodusväärtusi ja kultuuripärandit. „Külastajad on üha enam teadlikud ja hindavad kestlikkuse järgimist, tehes oma reisiplaanidki selle põhjal. Meie ühine eesmärk vähendada keskkonnajälge täitub üksnes koostööd tehes,” rääkis Sõber.
Ettevõtjate tagasiside on olnud positiivne. Kiidetakse, et kolmeaastast tegevusplaani koostades peab oma tegevuse mõtestamiseks pingutama. Sõber lisas, et tänapäeval on kestlikkuse printsiipide järgimine tähtis juba igas valdkonnas. “Keskkonnaametil on hea meel, et ettevõtjatel on jätkuv huvi taotleda sertifikaati ja valmisolek kestlikke põhimõtteid järgida,” teatas ta.
Läänemaal Tuuru külas asuva Altmõisa külalistemaja juhataja Anna Regina Kabral selgitas, et väikese külalistemajana Matsalu külje all mõistavad nad: jätkusuutlikkus on ärile elutähtis. “Liigirikkuse säilitamine aitab hoida kohalikku ökosüsteemi tervena, meelitades Matsallu ökoturiste ja loodusentusiaste, kes otsivad ehedaid kogemusi. Peale selle vähendab jätkusuutlikkusele keskendumine igapäevakulu, toetab kohalikke talunikke, pakub tööd ümberkaudsetele peredele ja parandab külaliste kogemust,” rääkis Kabral.
Euroopa kaitsealade liit on koostanud kestliku turismi põhimõtted, mille eesmärk on edendada kvaliteetset ja jätkusuutlikku turismi kaitsealadel ja nende lähipiirkondades. Kvaliteedimärgi pälvinud sihtkohad ja ettevõtjad moodustavad üle-euroopalise kogukonna, luues võrgustiku vastutustundlike sihtkohtade, nende külastajate ja oma kaitsealast hoolivate elanike vahel.